Pohádková místa Česka

Nejkrásnější místa v Česku a pohádky, které se k nim vztahují

Pohádky Výletníčka

Nacházíte se na stránce s pohádkami vhodnými pro děti ve věku 4 – 11 let. Pod názvem každé pohádky najdete informaci o její délce a také stručné představení pohádky.  Dozvíte se také, jestli na pohádku ještě navazuje nějaká aktivita, kterou je možné s dětmi udělat. 

Drak na Kozlovském kopci
Výletníček
/

Pověst o jezírku na Kozlovském kopci spojená s novou autorskou pohádkou o posledním drakovi v Čechách, kterého si ochočil chlapec jménem Jonatán, aby na něm mohl létat na výlety po krásných místech Česka. Autoři pohádku věnují Klubu českých turistů v České Třebové slavícímu letos 100 let od svého založení.

Jak Johanka hledala poklad
Výletníček
/

Pohádka o Johance Valdštejnové seznamuje hravou formou malé posluchače s nejdůležitějšími reáliemi zámku Litomyšl. Součástí příběhu je hledání malého “pokladu” v zámeckém parku, které si mou vyzkoušet i malí návštěvníci zámku v doprovodu svých rodičů.

O pyšném autíčku
Výletníček
/

Pohádka, která svých charakterem trochu vybočuje od ostatních pohádek na tomto webu, protože se nevztahuje k žádnému místu, které je navštěvováno kvůli své přírodní nebo architektonické kráse. Může se ale vztahovat k mnoha místům po celé ČR, kde došlo k zbytečným tragickým dopravním nehodám. Tato pohádka je věnována panu Ladislavu Krmelovi, který v dubnu tohoto roku tragicky zemřel, když byl jako cyklista sražen autem na silnici mezi Českou Třebovou a Litomyšlí.

O rytíři Pavlovi a jeho malé Anežce
Výletníček
/

Hory v České Třebové patří k nejoblíbenějším místům, kde lidé v České Třebové tráví svůj volný čas. Nachází se zde Kaple Panny Marie Poomocné a studánka, které se říká Pavlova. K místu se váže několik pověstí, o kterých je zmínka v podcastu Kaple Panny Marie na Horách pro starší posluchače. Výletníček nabízí k poslechu úplně novou pohádku, která je v závěru doplněna o inspiraci k aktivitě s dětmi. Její průběh nahráli autoři podcastu přímo na místě se svými vlastními dětmi. Aktivita u dětí rozvíjí smyslové vnímání a prostorovou orientaci.

O Králově zahradě
Výletníček
/

Pohádka o přírodní rezervaci nedaleko České Třebové, která láká k výletům zejména v průběhu měsíce března. Tu dobu v ní totiž hojně kvete bledule jarní. Na konci pohádky se nachází výzva k výtvarné aktivitě s dětmi, která dotváří konec příběhu.

O vodníkovi a dřevěné panence
Výletníček
/

Pohádka o vodníčkovi a dřevěné selce v v parku Javorka v České Třebové, která odkazuje na českotřebovskou pověst o vodníkovi od řeky Třebovky. Jedním z motivů pohádky jsou také pstruzi, které poblíž prodávají každý pátek českotřebovští rybáři.