Pohádková místa Česka

Nejkrásnější místa v Česku a pohádky, které se k nim vztahují

O projektu

Pohádková místa Česka je internetový projekt rozběhnutý v lednu letošního roku, kdy se manželé Strejčkovi z České Třebové rozhodli, že se pokusí podniknout něco, co by obohatilo jejich vycházky s dětmi na zajímavá místa v blízkém okolí i výlety do vzdálenějších míst Česka. Napadlo je, že jejich výpravy na tato místa budou ještě zajímavější, když budou spojeny s vyprávěním příběhů, které se k nim vztahují a doplněny nějakou zajímavou aktivitou pro děti, která s příběhem souvisí.

Vyprávění pohádek pro ně nebylo cizí. Děti Strejčkovy často slýchaly od své maminky pohádku, která jim pomáhala s usínáním nebo jim ulevovala od bolesti během nějaké nemoci. Táta Strejček se dlouho snažil přesvědčit maminku Strejčkovou, aby svůj talent věnovala i dalším dětem. Třeba napsala nějakou knížku. Dlouho na něco takového neměla čas. Nejdříve byly děti hodně malé a mámu potřebovaly na plný úvazek. Pak se ke Strejčkovým přistěhoval dědeček, a radost z péče o něho spolu s dětmi zabrala mamince všechen zbývající čas. Až když dědeček odešel na svou poslední cestu, jako by svou rodinku vyzval:

Vyrazte konečně na výlety a vyprávějte pohádky o lásce, kráse, pravdě a dobru, které musí stále vítězit!

Strejčkovi na to nezůstali sami. Více lidí, jako by se nechalo oslovit dědovou výzvou. Nejprve bratránek Vojta, který udělal pohádkový web. Pak tatínek spřátelené rodiny, sám zkušený spisovatel, nabídl pomoc s vymýšlením dalších pohádek. Přidávali se další lidé. Jedni pomohli radou, jiní zase s propagací, ostatní povzbudivým slovem. 

První pohádky byly na světě. Nejen napsané, ale i vyprávěné, namluvené formou podcastů nejprve mámou a tátou a pak i jejich dětmi. A protože jejich pohádky se vztahovaly k místům rodinných výletů, zalíbily se důležitým lidem z Klubu českých turistů, který se zrovna v České Třebové chystal k oslavám 100. výročí od svého založení. V této souvislosti se zrodila vize vytvořit pohádky pro 100 pohádkových míst po celém Česku, které  se stanou chválou jedinečné krásy těchto míst a zároveň oslavou radosti v srdcích velkých i malých turistů, kdykoliv na ně dorazí.

QR-obecny-600

A tak se českou krajinou začaly pomalu šířit nové turistické značky. Už ne jen značky s barevnými proužky s bílou uprostřed, ale značky s černými čtverečky, kde je uprostřed tajemné písmeno P. Značky označující místa, ke kterým je vytvořena nebo se tvoří pohádka. Místa, na kterých je možné během výletu POSEDĚT, POSVAČIT a POSLOUCHAT pohádky, které POTĚŠÍ, POVZBUDÍ a POUČÍ. Pohádky, které jsou osvěžením pro rodiče a vláhou pro dětskou duši, jak o tom v pohádce Zdeňka Svěráka Tatínku, ta se ti povedla mluví maminka Šímová: 

Prosíme, podpořte naši tvorbu zasláním libovolné částky na naše číslo účtu: 320759120/0300

Máte pro nás podnět nebo připomínku? Napište nám.